Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Podwieszany sufit

Dom i ogród Data publikacji - 23 maja 2019 Autor - Redakcja WashPlanner


Jak każde rozwiązanie konstrukcyjne, także podwieszany sufit ma swoje wady i zalety. Ale dzięki rozwojowi nowych technologii tych drugich jest zdecydowanie więcej.

Podwieszany sufit

Podwieszany sufitJeszcze kilkadziesiąt lat temu podwieszany sufit był rozwiązaniem stosowanym jedynie ze względu na swoje praktyczne właściwości. Zachowując je, z czasem stał się jednak też elementem o walorach estetycznych. Dlatego też jego wad jest dzisiaj o wiele mniej. I to od nich warto zacząć. Kluczową wadą tego rozwiązania jest fakt, że dla konstrukcji stanowi ono dodatkowe obciążenie. Dlatego też w starszym budownictwie, gdzie strop może budzić wątpliwości podwieszany sufit nie jest możliwy do wykonania ze względów bezpieczeństwa. Drugą wadą jest sam koszt. Jest on o tyle większy, że podwieszenie musi być wykonane nie tylko z materiałów stabilnych, ale też odpornych na wilgoć.

Znając wady tego typu rozwiązania, warto od razu przejść do jego zalet. Pierwszą są właściwości dekoracyjne. To już nie są proste płyty, które montuje się równolegle do stropu. Współczesne konstrukcje pozostawiają ogromne pole do popisu projektantom. Skosy, półcienie, łuki – ogólnie mówiąc, swobodne formowanie kształtów stwarza mnóstwo ciekawych możliwości.Dzięki temu rozwiązaniu pomieszczenie może nabrać zupełnie nowego charakteru.

Podwieszenie doskonale komponuje się z wieloma oprawami oświetleniowymi

Drugą ważną zaletą jest możliwość stworzenia niebanalnego doświetlenia przestrzeni. Podwieszenie doskonale komponuje się z wieloma oprawami oświetleniowymi, a tym samym z wieloma efektami świetlnymi. Dzięki temu można światłem dosłownie się bawić, co sprzyja stworzeniu we wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
Kolejny element, o którym należy powiedzieć, to maskowanie. Krzywy sufit, wystające przewody różnych instalacji – wszystko to sprawia, że wnętrze traci swoją estetykę. A podwieszany sufit pozwala ją odzyskać. Maskując to, co wystaje, czy szpeci – pozwala podnieść estetykę całego wnętrza.

Efekt wyciszenia

Hałas w domu czy mieszkaniu to bardzo często efekt kiepskiej izolacji akustycznej. Decydując się na podwieszany sufit, można szybko i skutecznie komfort akustyczny podnieść. Konstrukcja nie tylko tłumi odgłosy, które rodzą się w danym wnętrzu, ale też nie pozwala wypełniać go odgłosami powstającymi gdzieś na zewnątrz. Jest więc ciszej i o wiele przyjemniej.

Redukcja rachunków

I o tym należy w tym miejscu wspomnieć. Wiele osób ogrzewając mieszkanie, czy dom musi zmagać się z bardzo wysokimi rachunkami. Im większa powierzchnia do ogrzania i im większe straty cieplne, tym rachunki stają się wyższe. Opuszczenie sufitu tą metodą pozwala natomiast zmniejszyć powierzchnię grzewczą. A gdy przestrzeń między stropem a płytą wypełni się odpowiednim materiałem, łatwiej będzie utrzymać komfort cieplny zarówno latem, jak i zimą.

system szynowy

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nogi do mebli