Strona główna
DIY
Tutaj jesteś

Jak samodzielnie zrobić skalniak w ogrodzie

DIY Data publikacji - 19 czerwca 2019 Autor - Redakcja WashPlanner
Jak samodzielnie zrobić skalniak w ogrodzie


Kamienie w ogrodzie pełnią rolę dekoracyjną, są doskonałą imitacją ogrodów skalnych oraz górskich krajobrazów. Wykorzystywane są głównie do tworzenia skalniaków, obwódek, podwyższeń. Towarzyszą im rośliny, które w stanie naturalnym występują na terenach nasłonecznionych, skalistych, z ubogą glebą. Warto wziąć pod uwagę wymagania roślin, jeśli pragniemy, aby w naszym ogrodzie stanął skalniak z prawdziwego zdarzenia. Jak samodzielnie zrobić skalniak w ogrodzie?

Jak samodzielnie zrobić skalniak w ogrodzie?

Nie ma w tym nic trudnego, potrzebujemy głównie kamienie oraz odpowiednie rośliny do nasadzeń. Na początku zastanówmy się skąd najlepiej pozyskać kamienie? Najłatwiejszym sposobem jest zakup materiałów w sklepie budowlanym albo w centrum ogrodniczym. Nieco taniej wyjdzie nam wynajęcie transportu i poszukanie w sąsiedztwie odpowiedniego kamienia. W przypadku tworzenia naturalistycznych kompozycji skalnych lepiej unikać popularnych otoczaków. Ten rodzaj materiału idealnie nada się jako umocnienie brzegów oczka wodnego lub jako obrzeże rabaty. Do ogrodów skalnych bardzo dobrze pasują kamienie wapienne oraz piaskowce. Jeśli mamy dostęp do wapieni możemy z łatwością stworzyć unikalną i ciekawą kompozycję.

Jak samodzielnie zrobić skalniak w ogrodzieDo obsadzenia rabat skalnych dobrze nadają się rośliny płożące, zwarte, które odporne są na intensywne promieniowanie słoneczne, jałową glebę i okresowe przesuszenie. Rośliny skalne przeważnie kwitną wczesną wiosną. Do najbardziej znanych i lubianych przez ogrodników należą: żagwin ogrodowy, skalnica, rozchodnik, rojnik, gęsiówka, marzanka wonna. Rośliny iglaste, które warto mieć w swoim ogrodzie skalnym to jałowce płożące i świerki kuliste. W miejscach zacienionych dobrze radzi sobie choina kanadyjska albo metasekwoja.

Sadzawki, wodospady i kaskady

Prawdziwą ozdobą kamiennych ogrodów jest woda, która może tworzyć sadzawki, wodospady i kaskady lub niewielkie jeziorka. Wszystko zależy od powierzchni naszego ogrodu oraz od budżetu, który mamy przewidziany na instalację. Trzeba zwrócić uwagę na to, że po pewnym czasie nasze kamienie mogą obrosnąć mchem, delikatnie opaść i stracić nieco na walorach dekoracyjnych. Z tego powodu warto wzmocnić grunt, na którym wykonamy ogród. Do tego celu służyć mogą kamienie, gruz i piasek. Jeśli właściwie dobierzemy rośliny ogrodowe – stawiając na takie, które rozrastają się, zakrywają w szybkim tempie dużą powierzchnię – możemy ograniczyć pracę pielęgnacyjne na powierzchni skalnej rabaty.

Dobrą, zadarniającą rośliną jest floks szydlasty. Rozrasta się w szybkim czasie, a wczesną wiosną zachwyca pięknymi kwiatami. Samodzielne zrobienie skalniaka w ogrodzie nie jest trudne, wymaga jedynie odpowiednich materiałów, takich jak: kamienie oraz odpowiednia ilość podłoża, a także wybrania roślin, które doskonale poradzą sobie w tych warunkach i w szybkim czasie zasiedlą wolne przestrzenie między głazami.

system szynowy

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?