Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Frezy do drewna – zastosowanie i rodzaje

Budownictwo Data publikacji - 26 maja 2020 Autor - Redakcja WashPlanner

Frezy do drewna stanowią liczną grupę narzędzi do obróbki materiałów drewnianych, umożliwiając efektywne zgrubne oraz precyzyjne skrawanie drewna. Z frezów do drewna korzystają zarówno hobbyści i amatorzy, jak i specjaliści, którzy na co dzień trudnią się profesjonalną obróbką materiałów drewnianych.

Czym są frezy do drewna?

Frezy do drewna to specjalny rodzaj narzędzi służących do mechanicznego skrawania materiałów drewnianych oraz tworzyw sztucznych. Frezy mocowane są do frezarek oraz innych elektronarzędzi – np. wkrętarek i wiertarek czy szlifierek. Frezy pozwalają na nacinanie, przecinanie, wykonywanie rowków, otworów oraz wykańczanie każdego rodzaju drewna – zarówno miękkich, jak i twardych gatunków. Frezy do drewna sprawdzają się również do obrabiania płyt MDF, teaku czy tworzyw sztucznych.

Rodzaje frezów do drewna

Frezy do drewna możemy skategoryzować na wiele sposobów. Jednym z nich jest sposób montażu frezów. Pod tym względem wyróżniamy frezy nasadzane, trzpieniowe i palcowe.

Nasadzane frezy do drewna

Frezy nasadzane to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj frezów do obróbki drewna. Mocowane są w otworach wrzeciona frezarki lub innego elektronarzędzia, a ich dobór sprowadza się do odpowiedniego dopasowania średnicy i długości trzpienia do mocowania. Najczęściej frezy nasadzane stosowane są do mniej skomplikowanych i bardziej precyzyjnych prac przy użyciu frezarek dolno- i górnowrzecionowych oraz różnych innych ręcznych elektronarzędzi.

Palcowe frezy do drewna

Palcowe frezy do drewna to montowane we frezarkach, wiertarkach czy wkrętarko-wiertarkach frezy przeznaczone do obrabiania płyt MDF oraz twardszych materiałów – np. kompozytów czy aluminium. Cechują się znaczną żywotnością i trwałością oraz wysoką precyzją skrawania. Najczęściej mają jedno lub dwa ostrze skrawające. Frezy palcowe możemy podzielić także na mikrofrezy, które wyposażone są w odpowiednio dłuższe krawędzie skrawające.

Trzpieniowe frezy do drewna

Trzpieniowe frezy do drewna mocowane są przy użyciu specjalnych trzpieni. Najczęściej stosuje się je w profesjonalnych, stacjonarnych frezarkach górno- i dolnowrzecionowych i maszynach CNC. Frezy trzpieniowe dodatkowo dzieli się ze względu na kształt i konstrukcję ich ostrzy.

Frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi to jedne z ­tańszych i najbardziej uniwersalnych frezów. Najczęściej ich konstrukcja opiera się na 2-4 ostrzach skrawających oraz na ostrzu czołowym, które prowadzi frezy boczne. Dzięki ostrzu czołowemu możliwe jest również wiercenie i nawiercanie, a także wycinanie w sposób krzywoliniowy. Najczęściej trzpieniowe frezy do drewna z ostrzami prostymi wykonywane są ze stali z domieszką węglików spiekanych.

Frezy do drewna z ostrzami spiralnymi zwiększają wydajność frezowania oraz przyśpieszają pracę, ponieważ spirala o wiele łatwiej wchodzi w drewno niż proste ostrza. Zaletą spiralnych frezów jest również lepsze odprowadzanie wiórów, a także dłuższa żywotność i trwałość ostrzy.

Profilowe trzpieniowe frezy do drewna stosowane są przede wszystkim do precyzyjnych prac – głównie do obróbki niewielkich detali. Ich konstrukcja opiera się na drobnych ostrzach powleczonych nasypem z węglików spiekanych. Zazwyczaj profil frezów profilowych przyjmuje formę kulistą lub prostą, a ich średnica mierzy najczęściej 3-30 mm. Tego rodzaju frezy stosowane są do obróbki materiału za jednym przejściem narzędzia.

Frezy do połączeń stosowane są do wykonywania rowków i wręgów w drewnie i przeznaczone są – jak sama nazwa wskazuje – do wykonywania połączeń w drewnianych elementach konstrukcyjnych.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

dach