Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Do czego przydadzą się kratki trawnikowe w Twoim ogrodzie?

Dom i ogród Data publikacji - 16 sierpnia 2022 Autor - Redakcja WashPlanner
trawnik

Każdy, kto chciałby uporządkować teren w ogrodzie lub przy domu i utwardzić jego powierzchnię powinien skorzystać z pewnego udogodnienia. Jest nim kratka trawnikowa, którą można wypełnić żwirem kamieniami lub innym ozdobnym materiałem. Kiedy warto zastosować w swoim otoczeniu takie rozwiązanie i czym kierować się przy wyborze tego produktu?

Sposób na stabilizację gruntu

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na utworzenie utwardzonej powierzchni jest zastosowanie kratek trawnikowych, które umożliwiają ciekawe zaaranżowanie przestrzeni. Do ich wypełnienia może nam posłużyć zwykła trawa. Jednak częściej używa się ozdobnych kamieni, żwiru lub innych wytrzymałych materiałów budulcowych. Produkt ten można stosować w ogrodach, na parkingach, wjazdach na posesję, wybiegach dla psów, na polach golfowych, a nawet do umacniania brzegów rowów. Świetnie się też sprawdzi na ścieżkach dla pieszych, w miejscach, gdzie grunt jest mniej stabilny. Jak widać, kratka trawnikowa ma dwojakie zastosowanie – stabilizuje grunt i upiększa teren.

Współpraca z naturą

Jeśli zdecydujemy się na obsianie kratki trawą, to wkomponujemy ją w naturalne otoczenie. Taka kompozycja ozdobi teren bez względu na aranżację całości. Przy tym utworzy piękny zielony krajobraz, który poprawi wygląd działki oraz wpłynie kojąco na zmysły. Jest to świetna alternatywa dla kostki brukowej, która w naszych czasach stosowana jest z przesadną częstotliwością.Kratki trawnikowe są odporne na odkształcenia, a przy tym znakomicie współpracują z naturą, gdyż z dużą swobodą przepuszczają wodę do gruntu. W przeciwieństwie do cementu czy kamienia nie emitują nadmiernego ciepła w upalne dni. Poza tym wykazują dużą odporność na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Posiadają też niezwykle ważny walor – niewiele kosztują.

Prosty montaż kratek trawnikowych

Przy wyborze kratek warto zwracać uwagę na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup tego produktu z tworzywa elastycznego. Jest ono bardziej wytrzymałe na odkształcenia i obciążenia niż inne wyroby tego typu. Kratka trawnikowa występuje w mało zróżnicowanych formach kolorystycznych. Najczęściej posiada barwę czarną lub ciemnozieloną. Chodzi o to, by się nie wyróżniała, lecz całkowicie wtopiła w krajobraz. Układanie kratki jest niezwykle proste. Wystarczy wyznaczyć teren i dokładnie go oczyścić. Następnie musimy wybrać ziemię do odpowiedniej głębokości i rzecz załatwiona. Przed położeniem kratki warto dno zagęścić. Kiedy materiał jest już wyłożony, zasypujemy otwory przygotowanym wcześniej materiałem ozdobnym i wyrównujemy teren wokół położonej kratki.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Tabletki do zmywarki