Strona główna
DIY
Tutaj jesteś

Jak samodzielnie wymienić uszczelkę w kranie?

DIY Data publikacji - 26 czerwca 2019 Autor - Redakcja WashPlanner


Jak samodzielnie wymienić uszczelkę w kranie, bez pomocy hydraulika? Jest to dość skomplikowana czynność, jednak stosując odpowiednie narzędzia jesteśmy w stanie wykonać tę czynność samemu.

Jak samodzielnie wymienić uszczelkę w kranie?

Warto mieć zapas uszczelek przeznaczonych da danego modelu baterii zlewowej lub wannowej. Uszczelki dostępne są w sklepach z materiałami budowlanymi. Komplet uszczelek zawiera uszczelkę gumową i fibrową pod grzybek, uszczelki fibrowe pod krzywkę baterii, uszczelki fibrowe pod głowicę baterii i uszczelki O-ring. Do zestawu uszczelek powinniśmy przygotować wkrętak, klucz nastawny, taśmę hydrauliczną, taśmę malarską i nić.

Przyczyny niesprawności kranu mogą być różne. Woda może przeciekać obok sworznia pokrętła, może przeciekać między głowicą a dławicą, przeciekać przez rurę spustową (wtedy woda kapie przy zakręconym kranie), przeciekać obok uszczelki między głowicą a baterią lub przeciekać obok nakrętki ruchomej wylewki (woda wycieka przy odkręconym kranie). Przy wymianie uszczelek należy też zwrócić uwagę na sitko znajdujące się przy końcówce wylewki. Należy odkręcić nakrętkę, która się na niej znajduje, a następnie wyjąć sitko. Brudne sitko należy przemyć wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego lub octu w celu pozbycia się kamienia.

Pamiętaj o zakręceniu zaworu głównego

Jak samodzielnie wymienić uszczelkę w kranieAby przystąpić do wymiany uszczelki, najpierw należy zakręcić zawór główny wody i spuścić wodę z baterii. Krok ten jest bardzo istotny, ponieważ jeśli nie zastosujemy się do niego, możemy zalać mieszkanie. Następnie należy odkręcić nakrętkę mocującą wylewkę albo śruby, które mocują pokrętło. Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z klucza nastawnego, należy najpierw owinąć śrubę przy użyciu taśmy malarskiej, co pozwoli zapobiec zarysowaniu powierzchni nakrętki. Zamiast taśmy malarskiej można użyć flanelową ścierkę. Kolejnym krokiem jest odkręcenie wylewki albo pokrętła baterii. Zanim wymontujemy starą uszczelkę, należy wymienić nić, która owija gwint, na nową. Wymiana kompletu nakrętek mocujących uszczelkę do baterii jest też przydatna w przypadku wylewki wraz z uszczelką.

Końcowym etapem jest wyczyszczenie gwintów zewnętrznych, ponieważ na nich mogą znajdować się pozostałe części materiałów uszczelniających. Gwinty należy owinąć taśmą hydrauliczną. Jeśli zainstalujemy już nowe uszczelki, powinniśmy dokręcić pokrętła albo wylewkę. Jeśli upewnimy się, że prawidłowo zamontowaliśmy baterię, można wówczas odkręcić główny zawór wody. Kapiąca woda z kranu najczęściej jest skutkiem nieszczelnych uszczelek. Kapiący kran można naprawić w prosty sposób, wymieniając uszczelki na nowe. W przypadku, gdy woda kapie po dokręceniu kurków, należy wymienić uszczelkę znajdującą się na głowicy. Jeśli po dokręceniu kurków woda wypływa również spod śruby mocującej korpus baterii, wtedy należy wstawić nową uszczelkę w tym połączeniu.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?