Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Co posadzić w przydomowym ogródku?

Dom i ogród Data publikacji - 16 maja 2019 Autor - Redakcja WashPlanner
Co posadzić w przydomowym ogródku


Przydomowy ogródek jest marzeniem wielu osób. Nie można mieć go mieszkając w bloku, gdyż teren naokoło bloku jest wspólny. Ale można mieć go mając dom znajdujący się choćby na małej działce. Wiadomo, że wtedy przydomowy ogródek będzie niewielkich rozmiarów. Ale będzie można posadzić i posiać w nim takie rośliny, jakie nam się podobają. Co posadzić w przydomowym ogródku?

Co posadzić w przydomowym ogródku?

Co posadzić w przydomowym ogródkuPrzy aranżacji ogródka trzeba jednak pamiętać, że teren jest ograniczony. Te rośliny, które nadają się do dużego ogródka niekoniecznie będą pasować do małego. W odwrotnej sytuacji nie ma problemu, gdyż rośliny z małego ogródka zawsze wpasują się do dużego ogrodu. Co posadzić w przydomowym ogródku, gdy jest on niewielkich rozmiarów ze względu na mały areał działki, na której stoi dom ? W takiej sytuacji ogródek najlepiej umieścić pod głównym oknem lub bezpośrednio za domem. Ogródek znajdujący się pod głównym oknem lub oknami daje wiele satysfakcji, gdyż można podziwiać go również z okna, czy balkonu. Jest także dobrze widoczny z drogi, co daje bardzo estetyczne wrażenie. Dom staje się ciepły, a otoczenie malownicze. Gdy ogród kwiatowy znajduje się w niedalekim sąsiedztwie od okna, to warto pokusić się o posianie maciejki, która wspaniale pachnie zwłaszcza rano i wieczorem. Jej zapach jest tak cudny, że przyćmiewa zapach innych kwiatów.

Aranżacja małego ogródka?

W przypadku małego ogródka trzeba bardzo rozsądnie gospodarować każdym metrem. Wiadomo, że na małym obszarze nie posadzimy rozłożystych krzewów i wielkich drzew. Ale jeżeli chodzi nam osłonięcie ogródka i stworzenie kawałka prywatnej przestrzeni, to można od strony zewnętrznej posadzić kwiaty, które są wysokopienne. Na przykład hortensja bukietowa, która z powodu wysokiego wzrostu wymaga drucianego stelaża. Co jeszcze bardziej ograniczy widoczność z chodnika i doda prywatności. Gęsto posadzone kwiaty wspaniale zasłonią to, co chcemy zostawić tylko dla siebie. W dalszej części za kwiatami wysokopiennymi mogą znaleźć się kwiaty niższe, a na końcu niskopienne. Tak powstały ogródek posiada trzy warstwy roślin kwiatowych. Poza tym wygląda ciekawie i kolorowo.

Duży ogród

Dysponując dużym terenem mamy nieograniczone możliwości aranżacji przydomowego ogródka. W takim przypadku możemy myśleć o żywopłocie, jaśminie, krzakach bzu, drzewkach ozdobnych, iglakach. Jak i oczywiście o posadzeniu przeróżnych kwiatów w klombach, na rabatkach, oraz o zbudowaniu skalniaka. W skalniaku może znaleźć się rozchodnik, który najpierw jest zielony, a w fazie kwitnienia tworzy cudny żółty dywan. Rośliną uniwersalną, czyli taką, którą można posadzić zarówno na małej działce, jak i na dużej jest winorośl. W tym celu trzeba przygotować płotek, który będzie podtrzymywał pnącą się winorośl. W ogródku przydomowym możemy posadzić i posiać nie tylko kwiatki. Może to być również przydomowy ogródek warzywny, który dostarczy podstawowych warzyw do naszej kuchni.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Tabletki do zmywarki