Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Co posadzić w przydomowym ogródku?

Dom i ogród Data publikacji - 16 maja 2019 Autor - Redakcja WashPlanner
Co posadzić w przydomowym ogródku

Przydomowy ogródek jest marzeniem wielu osób. Nie można mieć go mieszkając w bloku, gdyż teren naokoło bloku jest wspólny. Ale można mieć go mając dom znajdujący się choćby na małej działce. Wiadomo, że wtedy przydomowy ogródek będzie niewielkich rozmiarów. Ale będzie można posadzić i posiać w nim takie rośliny, jakie nam się podobają. Co posadzić w przydomowym ogródku?

Co posadzić w przydomowym ogródku?

Co posadzić w przydomowym ogródkuPrzy aranżacji ogródka trzeba jednak pamiętać, że teren jest ograniczony. Te rośliny, które nadają się do dużego ogródka niekoniecznie będą pasować do małego. W odwrotnej sytuacji nie ma problemu, gdyż rośliny z małego ogródka zawsze wpasują się do dużego ogrodu. Co posadzić w przydomowym ogródku, gdy jest on niewielkich rozmiarów ze względu na mały areał działki, na której stoi dom ? W takiej sytuacji ogródek najlepiej umieścić pod głównym oknem lub bezpośrednio za domem. Ogródek znajdujący się pod głównym oknem lub oknami daje wiele satysfakcji, gdyż można podziwiać go również z okna, czy balkonu. Jest także dobrze widoczny z drogi, co daje bardzo estetyczne wrażenie. Dom staje się ciepły, a otoczenie malownicze. Gdy ogród kwiatowy znajduje się w niedalekim sąsiedztwie od okna, to warto pokusić się o posianie maciejki, która wspaniale pachnie zwłaszcza rano i wieczorem. Jej zapach jest tak cudny, że przyćmiewa zapach innych kwiatów.

Aranżacja małego ogródka?

W przypadku małego ogródka trzeba bardzo rozsądnie gospodarować każdym metrem. Wiadomo, że na małym obszarze nie posadzimy rozłożystych krzewów i wielkich drzew. Ale jeżeli chodzi nam osłonięcie ogródka i stworzenie kawałka prywatnej przestrzeni, to można od strony zewnętrznej posadzić kwiaty, które są wysokopienne. Na przykład hortensja bukietowa, która z powodu wysokiego wzrostu wymaga drucianego stelaża. Co jeszcze bardziej ograniczy widoczność z chodnika i doda prywatności. Gęsto posadzone kwiaty wspaniale zasłonią to, co chcemy zostawić tylko dla siebie. W dalszej części za kwiatami wysokopiennymi mogą znaleźć się kwiaty niższe, a na końcu niskopienne. Tak powstały ogródek posiada trzy warstwy roślin kwiatowych. Poza tym wygląda ciekawie i kolorowo.

Duży ogród

Dysponując dużym terenem mamy nieograniczone możliwości aranżacji przydomowego ogródka. W takim przypadku możemy myśleć o żywopłocie, jaśminie, krzakach bzu, drzewkach ozdobnych, iglakach. Jak i oczywiście o posadzeniu przeróżnych kwiatów w klombach, na rabatkach, oraz o zbudowaniu skalniaka. W skalniaku może znaleźć się rozchodnik, który najpierw jest zielony, a w fazie kwitnienia tworzy cudny żółty dywan. Rośliną uniwersalną, czyli taką, którą można posadzić zarówno na małej działce, jak i na dużej jest winorośl. W tym celu trzeba przygotować płotek, który będzie podtrzymywał pnącą się winorośl. W ogródku przydomowym możemy posadzić i posiać nie tylko kwiatki. Może to być również przydomowy ogródek warzywny, który dostarczy podstawowych warzyw do naszej kuchni.

Tabletki do zmywarki

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Tabletki do zmywarki