Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Dostosowanie regałów magazynowych do wymogów firmy

Budownictwo Data publikacji - 24 sierpnia 2019 Autor - Redakcja WashPlanner
Dostosowanie regałów magazynowych

Nowoczesne magazyny są ważnym elementem całego łańcucha wartości firmy. Pełnią wiele funkcji, bez których firma nie jest w stanie zrealizować swojego modelu biznesowego, podnosić konkurencyjności i budować pozycji na rynku. 

Dlatego niezwykle ważne jest monitorowanie operacji magazynowych i bieżące dostosowywanie ich do oczekiwań interesariuszy.

Jak osiągnąć efektywne operacje magazynowe ?

Odpowiedź brzmi: poprzez elastyczny i skalowalny układ regałów magazynowych. Osiągnięcie elastyczności powinno być celem każdego kierownika magazynu, zwłaszcza w dzisiejszym ciągle zmieniającym się i złożonym ekosystemie operacyjnym.

Magazyn jest narzędziem takim samym jak wszystkie inne narzędzia wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Ia tak jak pozostałe narzędzia powinien podlegać monitoringowi i modyfikacjom. Jednak wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy i odwleka konieczne zmiany zbyt długo. Na jakie obszary warto zwrócić szczególną uwagę? Skupmy się na dwóch najważniejszych obszarach.

Pojemność i przepustowość regałów paletowych

Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że systemy regałów magazynowych nie są dostosowane do obecnych celów firmy. Często zostały zaprojektowane w czasach, gdy model funkcjonowania firmy i jej oferta były inne niż obecnie. Inne były także uwarunkowania rynkowe i oczekiwania klientów.

Pojemność i przepustowość systemy regałów magazynowych to dwa podstawowe kryteria pozwalające ocenić efektywność operacji magazynowych i poziom ich dostosowania do potrzeb firmy. Dlatego te dwa wskaźniki wymagają ciągłej kontroli.

W przypadku stwierdzenia problemów w tych obszarach konieczne może być modyfikacja systemu regałów magazynowych lub nawet jego wymiana. To drugie rozwiązanie generuje oczywiście zdecydowanie większe koszty. Można ich uniknąć dzięki wprowadzeniu bieżących zmian. Ale zbyt długi okres bez inwestycji z pewnością spowoduje, że drobne poprawki nie będą wystarczająco skuteczne i nie zapewnią odpowiedniego poziomu pojemności i przepustowości.

Regały magazynowe a zarządzanie zapasami

Jedną z podstawowych funkcji obiektu magazynowego jest umożliwienie sprawnego zarządzania zapasami. W wielu firmach występuje różny typ towarów i produktów o różnym stopniu rotacji. Występuje także sezonowość, która ma istotny wpływ na strategię w obszarze zapasów. Efektywny magazyn umożliwia utrzymywanie zapasów na odpowiednim poziomie. Pozwala zachować właściwy balans pomiędzy kontraktami zakupowymi a poziomem sprzedaży. To z kolei pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu płynności finansowe.

Często nieefektywne rozmieszczenie regałów magazynowych lub wykorzystywanie niewłaściwych systemów powoduje brak dostępu do niektórych towarów i materiałów. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ma to negatywny wpływ na obszar zarządzania zapasami.

Monitoring sprawności operacyjnej systemu regałów paletowych pozwala szybko wychwycić niekorzystne zjawiska. Pozwala także odpowiednio szybko podejmować działania mające na celu ich wyeliminowanie. Dzięki niemu możliwe jest dostosowanie układu regałów paletowych do specyficznych potrzeb firmy w obszarze zarządzania zapasami.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

dach