Strona główna
DIY
Tutaj jesteś

Pranie ubrań – Pralka, Pralnia i inne

DIY Data publikacji - 14 października 2019 Autor - Redakcja WashPlanner

Dzięki dostępności wielu elektronicznych urządzeń żyje nam się w obecnych czasach dużo łatwiej. Możemy bowiem skorzystać w każdej chwili z pralki, lodówki i wielu innych przydatnych sprzętów. Dzięki nowoczesnym pralkom, które posiadają mnóstwo funkcji pranie może być naprawdę proste i nie wymaga poświęcania zbyt dużej ilości czasu. Wystarczy nastawić odpowiedni program, którym jesteśmy zainteresowani i można się w spokoju zająć własnymi sprawami, a pranie będzie samo wirować.

Pranie dziesiątki lat temu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępność pralek w Polsce była praktycznie znikoma i mogły sobie na ich zakup pozwolić bardzo zamożne osoby. Tak zwane Franie były jednymi z niewielu pralek, które można było zakupić. Młode pokolenie nie ma prawa pamiętać jak tego typu pralki wyglądały, gdyż już od ponad 20 lat możemy używać pralek, które są dużo większe swoimi rozmiarami i przede wszystkim posiadają multum specjalistycznych funkcji. Dzięki tym funkcjom można między innymi wyprać buty, ubrania w białym kolorze, a także te, które są zrobione z bardzo delikatnych materiałów.

Kapsułki i proszki

W obecnych czasach w praniu pomaga nam mnóstwo różnego rodzaju środków takich jak proszki do prania, czy też specjalne kapsułki, które po wrzuceniu do pralki rozpuszczają się pod wpływem ciepłej temperatury wody. Pranie jest więc obecnie naprawdę proste i nawet największy laik, którym nie miał okazji nigdy prać ubrań na własną rękę powinien sobie bez problemu poradzić z tym prostym procesem. W specjalnych kapsułkach zawarte są środki podobne do tych, które możemy znaleźć w różnego rodzaju proszkach. Dzięki tym środkom wszelakie plamy z ubrań są w stanie ustąpić już po kilkudziesięciu minutach prania.

Rodzaje prania

Każda nowoczesna pralka posiada również mnóstwo funkcji prania, dzięki którym można uprać ubrania nawet w 20 minut, a najdłuższe i najbardziej dokładne pranie może trwać nawet do dwóch godzin. Pranie, które trwa w okolicach 20 minut ustawiamy najczęściej wtedy, kiedy wrzucamy do pralki podkoszulki, spodenki, skarpety i wiele innych mniejszych gabarytowo ubrań, które nie potrzebują zbyt długiego czasu na to, by się w pełni uprać. Nowoczesna pralka posiada również najczęściej specjalne alarmy głosowe, dzięki którym możemy usłyszeć z innych pomieszczeń, że nasze pranie jest już gotowe i można je wywiesić do wysuszenia.

Kolorowy wyświetlacz

Jak zostało już napisane na wstępie większość nowoczesnych pralek różni się obecnie bardzo od tych, z których można było jeszcze korzystać kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat temu. Starsze pralki z racji nieco mniejszego dostępu do nowoczesnych technologii nie posiadały wielu modułów, które można spotkać obecnie produkowanych pralkach. Mowa tu między innymi o kolorowych wyświetlaczach, na których możemy najczęściej wyczytać ile czasu pozostało nam jeszcze do wyprania naszych ubrań, jaka temperatura jest w danej chwili w pralce, a także wiele innych ciekawostek, dzięki którym możemy się dowiedzieć naprawdę wiele pożytecznych kwestii.

Pralnia chemiczna

Pralnia, do której można zanieść ubrania to miejsce, które stało się modne w Polsce już kilkanaście lat temu. Zaczęło się oczywiście od wielkich miast jak Warszawa, czy też Kraków. Z roku na rok z usług pralni może skorzystać coraz więcej osób także w mniejszych miasteczkach i wioskach. Nie każdy posiada bowiem w domu pralkę i często spowodowane jest to brakiem miejsca w łazience bądź tym, że celowo nie kupujemy pralki i wolimy złożyć raz na tydzień wizytę w pralni. W pralniach możemy spotkać duże większe pralki, niż te, które znajdują się zazwyczaj w naszych domach, a co za tym idzie wyprać dużo większe ilości prania za jednym zamachem.

Pralnie amerykańskie

Moda na zawożenie brudnych ubrań do pralni przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych już wiele lat temu. Na pewno każdy miał chociaż raz zobaczyć w jednym z amerykańskich filmów jak wyglądają tamtejsze pralnie i jak ogromnym zainteresowaniem miejscowych ludzi się cieszą. Nie ma się czemu dziwić, gdyż praktycznie każdy Amerykanin posiada swój własny samochód, a pralnie są praktycznie na każdym rogu w wielu miejscowościach. Dla miejscowych ludzi jest to więc naprawdę wygodne i nie muszą oni zajmować się praniem w domu.

Przydatne suszarki

Oczywiście w pralniach, o których zostało napisane powyżej można również znaleźć specjalne suszarki, w których można umieścić wyprane ubrania zaraz po wyciągnięciu ich z pralki. Większość pralni posiada bowiem również właśnie suszarki, z których warto od razu skorzystać. W Stanach Zjednoczonych ciężko więc spotkać działkę, na której są przed domem rozwieszone ubrania na sznurkach. W Polsce zarabiamy obecnie jednak sporo mniej niż Amerykanie i nie każdy może sobie jeszcze pozwolić na suszarki i inne tego typu urządzenia, dlatego też bardzo często wykorzystujemy do suszenia ładną pogodę i promienie słoneczne.

Tanie pralnie

O pralniach warto powiedzieć jeszcze trochę dobrych słów, gdyż ceny potrafią naprawdę pozytywnie zaskoczyć i jeśli udajemy się do pralni regularnie, to bardzo często możemy również liczyć na różnego rodzaju rabaty. W niektórych pralniach możemy również posłuchać podczas oczekiwania darmowej muzyki, a także napić się kawy z automatu i poćwiczyć na siłowni. Szczególnie w krajach zachodnich i USA siłownie w pralniach nie są już niczym dziwnym i jest to bardzo popularne rozwiązanie. Aktywne osoby mogą więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i poza zrobieniem prania mogą również w tym samym czasie poćwiczyć.

Zakup pralki

Zakup nowej pralki jest w obecnych czasach czymś bardzo banalnym i często nie musimy się nawet ruszać z domu. Wystarczy bowiem złożyć zamówienie przez internet i pralka już na następny dzień zostanie do nas dostarczona przez kuriera. Firmy sprzedające produkty AGD i RTV proponują również bardzo często w cenie wniesienie pralki i podłączenie jej. Z takiej opcji cieszą się szczególnie starsze osoby, które nie są już tak sprawne fizycznie i nie mogą sobie w łatwy sposób poradzić z tego typu kwestiami.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?