Strona główna
DIY
Tutaj jesteś

Farby do tkanin – jak nimi barwić?

DIY Data publikacji - 11 maja 2020 Autor - Redakcja WashPlanner
barwione tkaniny

Czy stare ubrania, opatrzona pościel lub nadszarpnięte zębem czasu zasłony nadają się tylko do wyrzucenia? Oczywiście, że nie! Istnieją sposoby, które dadzą im nowe życie. Cały sekret tkwi w farbach do tkanin.

Czy można barwić wszystkie tkaniny?

Czy możliwa jest zmiana koloru na wszystkich tkaninach, bez wyjątku? Z takimi wątpliwościami często zmierzają się osoby niewtajemniczone w sposób postępowania z farbami do tkanin. W istocie wygląda to tak, że można je stosować do wszelkich materiałów, zarówno sztucznych, jak i naturalnych. Jednak, o ile bawełna, len czy jedwab (czyli naturalne materiały) będą nie tylko szybciej łapać kolor, to dodatkowo będzie on bardziej intensywny, niż na materiałach sztucznych i syntetycznych.

Sposoby barwienia

Farby do tkanin – jak z nimi postępować? Po pierwsze, należy wiedzieć, w jaki sposób przyrządzić roztwór. Niezbędne informacje na ten temat producent umieścił na opakowaniu, wiec przed podjęciem jakichkolwiek działań należy wnikliwe zapoznać się z podanymi instrukcjami. Po drugie, sposób barwienia. Farbowanie może odbywać się ręcznie lub w pralce. Pierwsza metoda, określana mianem „na zimno”, jest najprostsza, choć dość czasochłonna. Polega na tym, że do emaliowanego garnka lub innego naczynia wlewa się tyle wody (najlepiej ciepłej), aby możliwe było zanurzenie tkaniny. Dopiero potem wlewa się rozpuszczony barwnik i umieszcza materiał. Roztwór podgrzewa się do 30-60 stopni Celsjusza i często miesza, aby tkanina równomiernie złapała kolor. Pozostawia się do wystygnięcia, na koniec płucze w zimnej wodzie (tak długo, aż woda przestanie barwić) i suszy.

Kolejny sposób przewiduje możliwość wykorzystania farb do tkanin w pralce. Automat ustawiamy na pranie w temperaturze 40-60 stopni (pomijając pranie wstępne) i rozpuszczony barwnik umieszczamy wewnątrz bębna. Bardzo ważne jest, aby nie odwirowywać prania ani nie suszyć barwionych tkanin bezpośrednio na słońcu.

Farby do tkanin – nie tylko do całkowitej zmiany koloru

Barwniki do tkanin nie ograniczają się wyłącznie do zmiany koloru. Pozwalają również malować dekoracyjne wzory. Przydatny w tym zakresie będzie odpowiedni szablon, który pozwoli odrysować kontury, aby w następnym kroku można było wypełnić je kolorem. W tym zakresie również należy wnikliwie zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta, albowiem niektóre farby do tkanin są gotowe od razu do użycia, inne z kolei wymagają rozmieszania z wodą. Trzeba także wiedzieć, jaki jest ich czas wysychania i czy przypadkiem nie wymagają utrwalenia żelazkiem.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?