Strona główna
DIY
Tutaj jesteś

Mycie silnika – czysty silnik, to zdrowy samochód

DIY Data publikacji - 14 października 2019 Autor - Redakcja WashPlanner

Silnik jest sercem każdego samochodu. Dbanie o ten podzespół jest kluczowe jeżeli chcemy cieszyć się samochodem jak najdłużej oraz oszczędzić sobie zbędnych wydatków w przyszłości. Tak samo jak serce w organizmie odpowiada za prawidłowy przepływ krwi „napędzając” tym samym cały organizm, tak samo silnik odgrywa kluczową rolę w każdym samochodzie, zapewniając nie tylko poruszanie się auta, ale również napęd innych kluczowych podzespołów. Silnik poprzez alternator zapewnia energię elektryczną dla wszystkich systemów komfortu i bezpieczeństwa ładując przy okazji akumulator. Zapewnia zasilanie dla wspomagania kierownicy i klimatyzacji, a także dostarcza ciepło do systemu ogrzewania w czasie zimnych dni. Innymi słowy, bez silnika samochód jest martwy.

Jak myć silnik samochodowy?

Przeciętny, nie znający się na mechanice użytkownik samochodu powinien znać zasady obsługi codziennej, czyli zestaw czynności kontrolnych, które może wykonać bez specjalistycznych narzędzi. Każdy kierowca powinien umieć skontrolować nie tylko światła, czy ciśnienie w oponach, ale również tak błahą, a zarazem kluczową rzecz jaką jest poziom oleju w silniku. Sprawdzanie poziomu tego płynu eksploatacyjnego i dbanie o jego regularne wymiany, zgodnie z zaleceniami producenta jest kluczowe dla prawidłowego działania jednostki napędowej. Do tego dochodzą regularne wymiany filtrów i kontrola poziomu oraz jakości innych płynów, np. płynu chłodniczego. Jeżeli będziemy dbać o samochód, to on odwdzięczy się nam tym samym, czyli komfortową i bezproblemową eksploatacją.

Zalety mycia silnika

Obok kwestii technicznych dochodzą również kwestie estetyczne. Większość kierowców regularnie myje swoje samochody samodzielnie lub oddaje je do specjalizujących się w tym firm, które za odpowiednią opłatą czyszczą auto bardzo dokładnie. Czystość szyb, karoserii i wnętrza pojazdu przekłada się nie tylko na komfort podróżowania, ale również na bezpieczeństwo.

O ile o czystość samochodu i jego wnętrza dba większość kierowców, to już mniejszy procent dba o czystość jednostki napędowej. Często widzi się silniki zaniedbane pod tym względem, brudne, osmarowane olejem na którym zdążył już osadzić się brud. Nie tyle co wygląda to nieestetycznie, ale przekłada się na komfort podróży. Gdy silnik nagrzeje się wylane na jego powierzchnię płyny mogą niestety wydzielać brzydki zapach, który będzie wyczuwalny w kabinie. Poza tym zanieczyszczenia mogą nawet mieć wpływ na pracę jednostki napędowej. Dlatego warto od czasu do czasu wykonać mycie silnika za pomocą specjalnych preparatów lub oddać go w ręce fachowca, który wykona tą czynność za nas. Przedłoży się to z pewnością na komfort użytkowania samochodu.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?