WashPlanner.pl

Budownictwo, dom i ogród, rtv i agd, lifestyle, diy

Budownictwo

Dom parterowy czy z poddaszem

Coraz większa liczba młodych ludzi, chcąc uniezależnić się od rodziców, decyduje się na budowę własnego domu. Takie rozwiązanie daje młodym ludziom więcej możliwości, przestrzeni i poczucia samodzielności. Nie mniej jednak wiąże się z podejmowaniem wielu trudnych decyzji. Pierwszą z nich jest wybór projektu domu. Dom parterowy czy z poddaszem? Takie pytanie najczęściej zadają sobie inwestorzy jeszcze przed wyborem projektu domu. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą zarówno wady jak i zalety.

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy czy z poddaszemDom parterowy, ze względu na mniejszą powierzchnię użytkową jest niewątpliwie tańszy w utrzymaniu. Koszty ogrzewania takiego budynku są zazwyczaj mniejsze niż ogrzanie domu z poddaszem. Poza tym, mieszkańcy domu parterowego nie korzystają ze schodów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy użytkownik domu, w tym także dzieci i osoby starsze mogą bez problemu poruszać się po całej powierzchni domu. Brak schodów ogranicza również inne trudne do wykonania czynności, takie jak chociażby przenoszenie dość ciężkiego odkurzacza na wyższy poziom budynku. Zadając sobie pytanie: wybrać dom parterowy czy z poddaszem, nie można nie wspomnieć również o ewentualnych wadach budynku. Dom parterowy, szczególnie taki o większej powierzchni użytkowej, wymaga posiadania działki o stosunkowo dużej powierzchni. Działka powinna być zarówno szeroka, jak i długa, by cały dom mógł zostać wybudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Domo z poddaszem – wyższe koszty budowy

Jeżeli stawiając sobie pytanie: dom parterowy czy z poddaszem, zdecydujemy się na wybór budynku z poddaszem, musimy wziąć pod uwagę nieco wyższe koszty budowy domu. Mogą być one związane z koniecznością budowy schodów czy wykorzystania większej ilości materiałów. Jednakże, dom z poddaszem użytkowym, charakteryzuje się zazwyczaj większą liczbą pomieszczeń, co daje poczucie swobody i przestrzeni. Wykorzystując poddasze, można urządzić pokoik dziecinny, zaadaptować pokoje gościnne czy powiększyć łazienkę. Duża łazienka z wanną, pralnią i suszarnią jest niewątpliwym atutem domu z poddaszem. Wstawienie dużej wanny daje poczucie komfortu i wygody, szczególnie w trakcie relaksującej kąpieli po ciężkim dniu pracy. Większa liczba pomieszczeń umożliwia również udostępnienie noclegu członkom rodziny czy przyjaciołom. Jest to niezwykle istotny czynnik w przypadku osób posiadających duże rodziny.

Podsumowując, stojąc przed wyborem: dom parterowy czy z poddaszem warto przeanalizować wszelkie za i przeciw budowy obydwu budynków. Można również dokonać wstępnej aranżacji wnętrz za pomocą programów internetowych, które pozwolą uzyskać obraz zagospodarowania przestrzeni. Kalkulacja kosztów jest równie przydatnym działaniem, pokazującym wstępny kosztorys, który może pomóc w podjęciu tak trudnej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *