Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co to jest zero waste?

Lifestyle Data publikacji - 9 czerwca 2019 Autor - Redakcja WashPlanner


Coraz częściej docierają do nas rozpaczliwe, wręcz katastroficzne doniesienia o tym, jak bardzo nasza planeta jest zanieczyszczona. Ludzi na świecie jest coraz więcej. Używamy mnóstwa różnych produktów. W efekcie czego gromadzimy coraz więcej odpadów, z których nie wszystkie są poddawane recyklingowi czy utylizacji. To wszystko sprawia, że nasza planeta coraz bardziej tonie w śmieciach. W odpowiedzi na to pojawiają się ruchy ekologiczne, które postulują styl życia oparty na produkcji jak najmniejszej liczby odpadów. Dzięki temu każdy zwykły człowiek może przyczyniać się do ochrony środowiska i poprawienia stanu naszej planety. Taki ruch nazywa się zero waste.

Co to jest zero waste?

Co to jest zero wasteCo to jest zero waste? To ruch który postuluje używanie przedmiotów wielokrotnego użytku lub takich, które można łatwo zutylizować lub poddać recyklingowi. I tak, jednorazowe reklamówki można zamienić na bawełniane torby wielokrotnego użytku. Częste kupowanie wody w plastikowych butelkach zamienić na kupno wód w butelkach szklanych. Albo po prostu kupno szklanych butelek i używanie wody pitnej z lokalnych źródeł nalewanych do takich butelek. Kupowanie tylko takiej ilości jedzenia, które jesteśmy w stanie zjeść, by unikać wyrzucania zepsutego pokarmu. Zużywanie jedzenia do końca, by unikać odpadków, albo hodowanie zwierząt które takimi odpadkami się żywią.

Postawienie na slow fashion i kupowanie odzieży używanej, tylko takiej którą potrzebujemy, a unikanie częstego kupowania w sieciówkach. Segregacja śmieci i oddawanie ich odpowiednio wyspecjalizowanym służbom zajmującym się ich gromadzeniem, segregacją, składowaniem i utylizacją. To tylko niektóre z możliwości rozumienia i wdrażania w swoje życie zero waste.

Zero waste jako styl życia i myślenia

Co to jest zero waste? To nie jest po prostu podejmowanie się pojedynczych czynności – zero waste to styl życia i styl myślenia. Opiera się na poczuciu współodpowiedzialności za stan naszej planety, który wyraża się w byciu rozważnym, mądrym konsumentem, planującym zakupy i świadomym tego, czego akurat potrzebuje. To również świadomość tego, skąd pochodzą przedmioty i co się z nimi stanie gdy je zużyjemy, w efekcie czego możemy z naszego życia eliminować te rzeczy, które mogą być szkodliwe dla naszego środowiska. To postawa dbałości o nasz świat. To również postawa szacunku wobec człowieka i jego pracy – nurt zero waste jest przeciwny wyzyskowi ludzi i taniej sile roboczej.

Podsumowując co to jest zero waste – to nurt myślowy który, mądrze wykorzystany, może przyczynić się do znacznego polepszenia stanu naszej planety. Im więcej ludzi będzie starało się żyć w taki sposób tym lepiej, gdyż zero waste prowadzi ostatecznie do znacznego zmniejszenia się produkcji niepotrzebnych śmieci przez gospodarstwa domowe.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Automatyczna synchronizacja stanów w Allegro