Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Pranie odzieży – podpowiadamy jak dbać o odzież

Dom i ogród Data publikacji - 14 października 2019 Autor - Redakcja WashPlanner

Dzisiejszy rynek odzieżowy jest przesycony produktami. Wchodząc do galerii zewsząd zerkają na nas atrakcyjne promocje i rabaty. Zwłaszcza Panie wyjątkowo łatwo dają się na nie skusić. W wielu przypadkach jesteśmy zadowolone z produktu dopóki nie zafundujemy mu pierwszego prania… Pranie odzieży często weryfikuje jej jakość. Okazuje się, że większość produktów po wyjęciu z pralki odbarwia się, ma przekręcone szwy, albo zmechacone rękawy. Kupujemy zatem coraz lepsze proszki, które mają zmiękczyć tkaninę, zapobiec utracie kolorów itp. Niestety – nie tędy droga.

Pranie odzieży zgodnie z informacjami na metce

Jeśli pierzesz odzież zgodnie z załączoną do niej metką, a mimo to nowa bluzka po wyjęciu z pralki kiepsko wygląda oznacza to, że popełniłaś błąd już na etapie jej zakupu. Świadomość konsumentów stale rośnie, niestety nadal niewielu z nas wie, że większość letnich ubrań wykonana jest z poliestru, a zimowych – z akrylu. Obie te tkaniny są syntetyczne. W lato będziesz się w nich pocić, w zimę – marznąć. Niestety oba materiały lubią się też odkształcać, blaknąć i mechacić. Najlepszym wyborem materiałowym na lato jest len,a na zimę – wełna. Len jest niezwykle wytrzymały, możesz go prać, prasować, nosić codzienne, a on nadal będzie taki sam. Jego jedyną wada jest fakt, że łatwo się gniecie, ale w końcu – coś za coś. Tkaniny wełniane są również dobre na lato. Z pewnością Cię to zaskoczy, ale gondolierzy w Wenecji na co dzień chodzą tylko w wełnie. Wełna ma świetne właściwości termoregulacyjne. Latem nie pozwala się spocić,a zimą zmarznąć. Niestety pranie odzieży wełnianej wymaga nieco więcej wysiłku. Wełnę najlepiej prać ręcznie lub oddać ją do pralni. Pamiętaj też, że nie powinno się jej wirować i suszyć w pozycji wiszącej. Wełniany sweter najlepiej uprać w delikatnym płynie lub szamponie, a następnie suszyć go na płasko. Taka procedura jest czasochłonna, ale pozwoli ona cieszyć się swetrem przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Na pocieszenie dodam, że wełna nie chłonie zapachów – nie będziesz jej musiała prać tak często jak akrylowego swetra. Wełna jest też sprężysta, a co za tym idzie – nawet wygnieciony sweter po pewnym czasie sam wraca do pierwotnego kształtu.

Pranie odzieży bawełnianej

Wełna i len nie są tanimi materiałami, ale posłużą Ci przez kilka sezonów. Tańszym, ale równie dobrym wyborem jest też bawełna. Tutaj jednak musisz uważać, bo jakość bawełny bywa różna. Jedna bluzka będzie kiepsko wyglądać już po jednym praniu, a inna będzie idealna nawet po kilkunastu praniach. Podsumowując – dobrze wybrany materiał i pranie odzieży zgodnie z metką pozwoli Ci cieszyć się ubraniami nie tylko do pierwszego prania.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Tabletki do zmywarki