Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Jak nawadniać ogród?

Dom i ogród Data publikacji - 19 maja 2019 Autor - Redakcja WashPlanner


Podczas fali upałów nawiedzających Polskę ostatnimi czasy, utrzymanie naszego ogrodu w dobrej kondycji jest nie lada wyzwaniem. Otaczająca nas zieleń wysycha zarówno z powodu wysokiej temperatury, jak i braku długotrwałych opadów deszczu. Obecnie częstszym zjawiskiem są krótkotrwałe, intensywne burze, które nie są dostatecznym źródłem wody dla roślin i gleby. W jaki sposób możemy temu zaradzić? Jak nawadniać ogród w optymalny, zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela, sposób?

Jak nawadniać ogród?

Jak nawadniać ogródPrzede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Podstawową kwestią podlewania roślin jest pora dnia, w której to robimy. Należy unikać godzin, w których słońce świeci najmocniej, a zatem najlepszym momentem będzie poranek lub wieczór, dzięki czemu zapobiegniemy szybkiemu wyparowaniu wody i sparzeniu roślin. Nie bez znaczenia jest także sposób podlewania naszego przydomowego ogródka. Z wyjątkiem trawy, należy unikać spryskiwania wodą całej rośliny a skupić się raczej na ziemi, w której rośnie, dzięki czemu nawodnimy jej korzeń. Ważna jest także częstotliwość podlewania naszej działki. Lepiej robić to rzadziej a przy użyciu większej ilości wody, niż codziennie, ale tylko powierzchownie, sprawiając, że wyparuje ona, zanim dotrze do głębszych warstw gleby, gdzie rośliny mają szansę jej zaabsorbowania. To, jak często dokonujemy tego zabiegu, zależy również od rodzaju gleby, jaką mamy w ogrodzie. Oczywiste jest, że ziemia piaszczysta wymaga częstszego podlewania, niż np. gliniasta.

Warto zbierać deszczówkę

Im wyższe temperatury, tym częściej należy podlewać nasz ogród, aby ułatwić mu przetrwanie w tych ekstremalnych warunkach pogodowych. Wykorzystać możemy zarówno wodę z wodociągów, co jednak jest rozwiązaniem mało ekologicznym oraz dość kosztownym, biorąc pod uwagę rosnące ceny tego życiodajnego surowca, jak i ze studni, jeśli tylko mamy taką na swojej działce. Świetnym rozwiązaniem jest również zbieranie wody deszczowej. Pod rynnę zamontowaną na dachu domu wystarczy podstawić dużych rozmiarów beczkę, do której spłynie deszczówka. Dzięki tej metodzie nie tylko zgromadzimy duże ilości wody, lecz także uchronimy ściany budynku przed zalewaniem. Jeżeli nie chcemy natomiast ustawiać tak dużych zbiorników tuż koło domu, możemy również umiejscowić je w innych częściach działki, zarówno na jej powierzchni, jak i pod.

Jeżeli nasz ogród ma dużą powierzchnię i wymaga częstego podlewania, warto zastanowić się nad zamontowaniem systemu nawadniania. Można zrobić to samemu, chociaż wymaga to nieco wiedzy i umiejętności, lub zlecić profesjonalnym firmom. W sieci znajdziemy mnóstwo informacji na ten temat. Warto zadbać o otaczającą nas zieleń jeszcze przed nadejściem upałów, aby nasz ogród pozostawał w dobrej kondycji przez całe lato.

impreza integracyjna

Redakcja WashPlanner

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów budownictwa, domu i ogrodu, RTV/AGD, lifestyle'u oraz DIY łączy siły, aby dostarczyć kompleksową dawkę inspiracji dla miłośników twórczego podejścia do życia i otoczenia. Odkrywajcie z nami nie tylko praktyczne porady remontowe i aranżacyjne, ale także najnowsze trendy, ciekawe projekty DIY i nowości ze świata technologii, tworząc wspólnie miejsce, gdzie funkcjonalność, estetyka i kreatywność łączą się w harmonijną całość. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kreować wyjątkowe przestrzenie i wzbogacać codzienne życie o nowe doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Tabletki do zmywarki